האם באמת חברות הליסינג מונעות בכוח ירידת מחירים ?

בטיוטת חוק ההסדרים שנחשפה ב-29.8.2012 מתגלה כי באוצר מייחסים לחברות הליסינג פגיעה חמורה בתחרותיות בשוק הרכב החדש והמשומש, כולל פעולות ייעודיות למניעת ירידת מחירי רכב משומש.

מאת: אבי הורביץ

טענות כלכלני האוצר מצביעות לכאורה על כשל משמעותי ביותר בתחום כלי הרכב בישראל. לטענתם קיומו של אוליגפסון מונע התנהלות תקינה של השוק. למעשה, כלל לא ברורה כוונת האוצר וכל שנותר לו זה לבוא בטענות אל עצמו בלבד. הוא זה שהביא את ענף כלי הרכב למצב בעייתי כמו זה בו הוא מצוי היום.

כפי שאפרט, האוצר טועה טעות בסימון המטרה, ומנסה באמצעים פסולים לחפש את כל הדרכים האפשריות להגדיל את שיעור המיסוי האפקטיבי שבסופו של דבר נופל על האזרח הממוצע.

אבי הורוביץ

האם חברות הליסינג אכן מונעות ירידות מחיר של כלי רכב חדשים ?

טענה זו איננה נכונה. בפועל היבואנים הם אלה שקבעו מחירים לכלי רכב המאפשרים להם הענקת הנחות מפליגות לחברות הליסינג ולבעלי ציים גדולים.
כפי שהסברנו במאמר העוסק  במיסוי ירוק  האוצר הוא זה שאיפשר ליבואנים להעלות עוד יותר את מחיר כלי הרכב בעקבות הטבות אלה. הכשל בטיפול בנושא, מוטל על כתפי האוצר. הוא זה שאפשר היווצרות מצב זה, לפיו במקום הענקת עידוד ישירות לצרכנים הפרטיים הרוכשים מכוניות "נקיות", כל ההטבות הוענקו ליבואנים.

כפועל יוצא מקבלת ההטבות, ניתנה בידי היבואנים היכולת לתמרן את מחירי כלי הרכב. מחד, הם יכולים להעניק הנחות מופלגות לחברות הליסינג ואילו לפרטיים נותרו להם מירווחים גבוהים הרבה יותר. מאידך קביעת מחיר מחירון גבוה מידי, יחייב את מחזיקי הרכב הצמוד בשווי שימוש גבוה, וימנע מהם לבחור בכלי רכב זה. לפיכך קיים מעין איזון ברמות המחירים הגבוהות.

הלכה למעשה, קיים תיאום מופלא בין היבואנים השונים, ומחירי כלי הרכב בפועל, דומים ביותר. מה שנותר הוא להתמודד מול חברות הליסינג בגובה ההנחות.

היבואנים הם אלה הקובעים את מחירי כלי הרכב ואינם מונעים מלחצי חברות הליסינג. השיקול לאפשר הנחות, אכן מונע את היכולת להפחית מחיר מחירון. היבואנים מעוניינים בחברות הליסינג כלקוחות, אבל בתנאים בסיסיים המוכתבים מהמציאות אותה הם יוצרים. מכאן ועד קביעה כי חברות הליסינג הם השולטות במחירי כלי הרכב החדשים- רב המרחק.

חברות הליסינג כאוליגפסון

אחת הטענות המרכזיות המסתתרות בטענות האוצר היא כי השוק מוכתב על ידי מספר קטן של חברות היוצרות ריכוזיות של מעט רוכשים.

מצב זה אינו נכון: למעט 3 חברות ליסינג, כל היתר שייכות ו/או קשורות לבעלות על יבואני הרכב. רק חברת אלדן, אלבר וקל-אוטו אינן שייכות לקליקה זו. כל היתר משלבים את פעילות הליסינג ביבוא, והם אלה אשר יכולים להכתיב את מחירי כלי הרכב, בכובעם כיבואנים יותר מאשר בכובעם כחברות ליסינג. כך ש.שלמה (ניו-קופל לשעבר) – מייבאת את אופל, אוויס נשלטת על ידי יבואני שברולט, פסיפיק ע"י רנו (קראסו), הרץ ע"י וולבו והונדה (מאיר) ופריים ע"י פיגו'-סיטרואן (לובינסקי). ומאידך רק מספר קטן של יבואנים לא מתעסקים בליסינג באופן מסיבי: טויוטה (חורש) ,דהייטסו וקיה (אונגר).

כלומר המצב הוא הפוך מטענות האוצר. בעלי השליטה של עיקר חברות הליסינג הם היבואנים עצמם, שלהם האוצר נתן את כל הטבות המיסוי הירוק, והם אלה השולטים על מחירי המחירון של כלי רכב חדשים ואפילו של המשומשים (אם בכלל), כפי שנבהיר להלן.

נזכיר כי בעוד וועדת זליכה ניסתה להתמודד מול מצב זה, החליטו באוצר לדחוק המלצות אלה ולהימנע מלעשות בהן שימוש. ועכשיו הם מנסים לחפש פתרונות.

שוק כלי הרכב המשומשים

האוצר טוענים כי מחירי המחירון של כלי הרכב המשומשים נשלטים ע"י חברות הליסינג גם הם. המצב הוא כי ישנו מחירון המופק ע"י יצחק לוי והוא לכאורה אובייקטיבי.

נכון שמצב כלי הרכב המשומשים בארץ בכי רע. עשרות אלפי כלי רכב עומדים במגרשי המכוניות של חברות הליסינג והיבואנים, וקשה למצוא רוכשים.

מצב זה נובע מכמה סיבות:

1 הדרישה לחיסכון בצריכת הדלק ביחד עם מבחר דגמים זולים של כלי רכב חדשים קטנים

2  רוויה בשוק כלי הרכב  כבעיה מבנית שאינה ברת שליטה ע"י חברות הליסינג

מחירון כלי הרכב הקיים מתקשה להתמודד כשאין מכירות. הוא בודק רק את אלה הנמכרים בפועל , ולמרות שמדובר בכמויות קטנות ביחס לאלה שטרם נמכרו, המחירים המשקפים שם, לכאורה עדיין גבוהים. הטענות כי המחירון איננו משקף מחירים אלה, גם אם נכונות, לא נותנות פתרון חליפי.

את הפיתרון לכך וועדת זליכה ניסתה למצוא. במסקנותיה הומלץ ליצור מחירון אחיד, שייקבע על פי הצהרות המוכרים והרוכשים. האוצר דחה פתרון זה, וממשיך לתלות את האשמה במצב הקיים על חברות הליסינג. המצב העובדתי הוא כי בעוד המלצות שקולות נידחות, לחצי גיוס הכספים של האוצר דוחפים אותם לקבוע הנחות מוטעות, מבלי יכולת לתת מענה קונסטרוקטיבי.

האוצר מחפש דרכים לגיוס מקורות לקופתו, ומתעלם מהמצב העובדתי ומפתרונות שכבר נדונו ונראות כחיוניות.

אבי הורוביץ יזם את פעילות הליסינג התפעולי בישראל ומשמש כיועץ ליסינג.

טל:             050-5332449      
Horowitz.advisors@gmail.com 

פוסט זה פורסם בקטגוריה אבי הורביץ, בחדשות, כללי, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.